Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej
Blog > Komentarze do wpisu

Nonsens czy nauka?

Prawdziwi fizyczni wariaci z reguly zajmuja sie fundamentalnymi teoriami fizycznymi (ogolna teoria wzglednosci, mechanika kwantowa, itp.) a raczej ich obalaniem. Czesto tez sa to amatorzy, ktorzy co najwyzej studiowali fizyke. Od tej reguly zdarzaja sie jednak wyjatki. Dr hab. Ryszard J. Radwanski z Akademii Pedagogicznej w Krakowie jest tego przykladem. Po pierwsze jest on fizykiem teoretykiem, ktory opublikowal naprawde wiele wartosciowych prac z fizyki ciala stalego. Po drugie, jak wspomniano wyzej, zajmuje sie on dziedzina fizyki z reguly omijana szerokim lukiem przez "klasycznych wariatow" obalajacych Einsteina czy tez Newtona.

Tym niemniej czesc jego obecnej pracy naukowej podpada pod cytowana juz na blogu "Mlodego Fizyka" definicje Gerarda 't Hoofta "HOW to BECOME a BAD THEORETICAL PHYSICIST " i to zarowno jesli chodzi o jej forme jaki i tresc. W szczegolnosci ciekawa jest jej forma:

 1. akcentowanie wlasnych, nieuzywanych przez innych, nazw Quantum Atomistic Solid State Theory ,
 2. zalozenie wlasnego prywatnego instytutu naukowego: Center for Solid State Physics (z adresem przy ul. Sw. Filipa, tlumaczonym na angielski (!) podczas podawania afiliacji do czasopism), czy tez
 3. dedykowanie swojej pracy [1] Papiezowi ("Dedicated to the Pope John Paul II, a man of freedom and truth in life and in Science").


Tej nieco ekscentrycznej formie uprawiania nauki towarzysza rownie niecodzienne wyniki naukowe np. w [1] :

 1. zarzuca innym, ze nie biora pod uwage wplywu pola krystalicznego na poziomy energetyczne w jonach tlenkow metali przejsciowych i twierdzi, ze tylko w jego pracy jest to opisane poprawnie -- tym niemniej spor rozbija sie o terminologie;
 2. z kolei nie pokazuje w przekonywujacy sposob (w porownaniu z obecnym wynikami teoretycznymi szeroko omowionymi np. w [2] ) w jaki sposob powstaje obserwowany porzadek dalekozasiegowy w wyniku oddzialywan pomiedzy elektronami zajmujacymi ww. poziomy energetyczne w jonach sieci krystalicznej.

W kazdym razie American Physical Society zatrudniajac ok. 40 recenzentow odrzucilo 20 z 20 prac wyslanych do prestizowych czasopism Physical Review B oraz Physical Review Letters w latach 1997-2000. Dla porownania: w tychze latach zaakceptowano 69% artykulow nadeslanych z roznych stron swiata do Phys. Rev. B. Dla Phys. Rev. Lett. liczba ta wynosila 36% (dane dla lat 1998-2000).

[1] R. J. Radwanski, Z. Ropka, "Electronic structure and magnetism of LaVO3 and LaMnO3", cond-mat/0505711 [jak dotad nie opublikowane w zadnym recenzowanym czasopismie].

[2] G. Khaliullin, "Orbital order and fluctuations in Mott insulators", cond-mat/0510025 , Prog. Theor. Phys. Suppl. 160, 155 (2005).

wtorek, 23 stycznia 2007, ifmis

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

 • Psychoanaliza kwantowa

  Zdjęcie okładki z księgarni Amazon "In Quantum Psychoanalysis: Essays on Physics, Mind,and Analysis Today Gerald J. Gargiulo seeks to align psychoanaly

 • Beka z postmodernizmu, czyli hipoteza o zniknięciu Majorany

  Ettore Majorana był wybitnym włoskim fizykiem-teoretykiem. Specjalizował się w mechanice kwantowej i fizyce cząstek elementarnych. W 1938 roku, w wieku 32 lat,

 • viXra

  viXra to baza publikacji niedocenionych. arXiv jest znaną internetową bazą naukowych preprintów. Niektóre (nie wszystkie) czasopisma naukowe zezwalają naukowco

Komentarze
2007/02/01 10:22:17
Taak, prof. Radwański to rzeczywiście ciekawa postać ;)
Szczególnie wszyscy lubią jego pytania i komentarze wygłaszane do prelegenta na seminariach, które mniej więcej wyglądają tak:
"Bardzo się cieszę że Pan o tym mówi. Ja już 20 lat temu stwierdziłem, że (... i tu następuje wywód np. na temat pola krystalicznego i stanów atomowych...)"
Co gorsza, potrafi on także wywinąć takie numery na konferencjach, gdzie niedoświadczeni zdumieni przyjezdni z zagranicy robią wielkie oczy. Np. na ostatniej konferencji 'Solid Compounds of Transition Elements', lipiec 2006 UJ, na zakończenie konferencji zaatakował prelegenta (współorganizatora konferencji) z Poznania, który opowiadał o sieci naukowej Mag-El-Mat. Mniej więcej poszło o to, że ich 'konsorcjum' (czyt. mafia ;)) ma mu odpowiedzieć czy stanem podstawowym jonu jakiegośtam w jakimśtam związku jest T2g czy Eg, bo on twierdzi jedno, a inni twierdzą drugie (wybaczcie, nie pamiętam kto jest za którym ;)). I skoro taka sieć naukowa istnieje i dostaje pieniądze na badania, to oni mają mu odpowiedzieć.
Na prawdę chodziło o to, że jego wszystkie publikacje na ten temat z konferencji w Poznaniu z 2005 roku (European Conference Physics of Magnetism) zostały odrzucone przez recenzentów... Spisek!

Poza tym dwie ciekawostki:

Jeszcze do niedawna instytucja prof. Radwańskiego nazywała się:
Center *OF* Solid State Physics (!!!) Myślałem że spadnę ze śmiechu, jak zobaczyłem to logo na jego wystąpieniu na konferencji :) Coś jak Center of the Universe :)

Po pobieżnym przeczytaniu listy math.ucr.edu/home/baez/crackpot.html stwierdzam, że bez problemu nasz bohater spełnia kryterium punktu 13. i 34. (ma zakad o milion dolarów!)

pozdrawiam!
-
Gość: chilly, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/14 14:28:13
Myślałem, że teoria pola krystalicznego to już historia :(
Zmiana statystyk...
We wrześniu 2009:
8165 użytkowników
9536 wizyt
17330 odsłon