Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej
Blog > Komentarze do wpisu

Znów psychologia kwantowa

Książka "Resocjalizacja przez sztukę sakralną w kontekście psychologii kwantowej". Autor jest doktorem habilitowanym, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Już kiedyś pisałam o psychologii kwantowej (wtedy chodziło o pewną habilitację, która dla odmiany nie doszła do skutku). Trzeba będzie stworzyć nową kategorię na blogu.Ja się nie znam na psychologii, więc tylko krótko wspomnę, że Tomasz Witkowski jest psychologiem i autorem kilku książek, w których krytykuje różne nienaukowe trendy w psychologii.

Bardziej znam się na kwantach, bo w końcu jestem fizykiem. Nauka jak dotąd nie wykryła efektów kwantowych w jakkolwiek rozumianej psychologii. Nie wykryła efektów kwantowych w funkcjach fizjologicznych mózgu - są to procesy na tyle makroskopowe, że wystarczy je opisywać klasyczną fizyką. Dlatego mówienie o "psychologii kwantowej" to bełkot.

środa, 19 kwietnia 2017, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

  • Kurek i Kamiński przewracają się w grobie

    Program "Sonda 2" w TVP zapowiada odcinek o zderzaku Łągiewki. Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Stara dobra marka Sondy jest używana bezmyślnie do reklamowa

  • Obywatel Wajno

    A. Wajno, "Kapitalizacja przyszłości", "Woprosy ekonomiki i prawa" 2012 (А. Вайно, «Капит

  • Nieudana habilitacja z psychologii kwantowej

    Nasz nieoceniony korespondent, dr hab. Paweł F. Góra z UJ, pisze: J awność postępowań habilitacyjnych, którą przyniosła nowelizacja Ustawy o stopniach naukowyc

Komentarze
2017/04/20 07:31:17
Ciekawe, skąd taki zwrot w zainteresowaniach naukowych Autora. Kwanty, sztuka sakralna... Co jest pozytywne: istnieje ryzyko, że po krytyce ewolucji kolejnym bastionem do zdobycia przez pseudoreligijnych myślicieli będzie fizyka kwantowa. Jak widać jest ona do zaakceptowania.
-
2017/04/20 09:56:12
Nie będę, sugerowany wpisem, pana Tomasza Witkowskiego pastwił się nad dziełem (może ono wybitne jest) przed jego przeczytaniem. Zgadzam się jednak z autorem, że być może "w Polsce dokonano (w głębokiej tajemnicy przed światem) przełomowych odkryć na miarę XXI wieku". Użycie terminu "psychologia kwantowa" sytuuje a priori książkę prof. Rudowskiego w kręgu tych samych rozważań, co rozważania Roberta Antna Wilsona, w jego "Psychologii kwantowej", dziele będącym czymś w rodzaju poradnika dla posiadacza zdezintegrowanej duszy, któremu do jej pełnej integracji potrzebne jest "naukowe" słownictwo z zakresu fizyki bardzo małych cząstek. Książka Wilsona (nie naukowca i nie popularyzatora nauki, a pisarza science fiction, filozofa i okultysty) jest czymś w rodzaju - z humorem podanej - parodii tego, co się na pokaz unaukowia z pomocą "kwantowego splątania umysłu" (termin Penrose'a, autora teorii sugerującej, że umysł ludzki jest sterowany bezpośrednio przez układy w stanie kwantowego splątania, teorii wyśmianej przez naukę). Nie zdziwiłbym się, gdyby praca prof. Rudawskiego została oceniona podobnie jak hipoteza Penrose'a,
-
pfg
2017/04/20 10:17:40
Warto zapoznać się z recenzjami (fragmentami recenzji) tej książki, dostępnymi w odpowiedniej zakładce na przykład tutaj. Recenzentami są szanowani profesorowie socjologii z Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z recenzentów pisze o świadomości kwantowej zewnętrznej i wewnętrznej, drugi wspomina o motywie Ecco Homo. Nie wiem, jakie kompetencje odkrył w sobie profesor socjologii, aby coś pisać o "świadomości kwantowej" (co to w ogóle jest?!), a w tym drugim wypadku to tylko literówka, której nikt nie wychwycił. Ale jaka literówka! Tak więc nie mogłem się powstrzymać...

@anumlik - tylko wyjaśnię, że pojęcie splątania kwantowego jest jak najbardziej naukowe. Mózg, gdyby go opisywać w tym języku, byłby w stanie mieszanym, ale - jak słusznie zauważa anuszka we wpisie głównym - tak bardzo mieszanym, że można go potraktować klasycznie, żadna kwantowość nie jest tu potrzebna.
-
2017/04/20 12:48:42
Może umiejętność wyobrażenia sobie żywomartwego kota w superpozycji to jest psychologia kwantowa?
-
2017/04/20 13:04:19
"Wiara w skuteczną resocjalizację w więzieniach okazała się w większości zwykłą lipą" powiedział Zbigniew Ziobro.

Jeżeli teoretyczne podstawy resocjalizacji mają być oparte na psychologii kwantowej, to może mieć rację.
-
2017/04/20 17:17:06
Trochę offtop, ale nie do końca, odnośnie wydawcy i afiliacji. Przydałoby się jakieś forum, gdzie można by pisać recenzje ze złych książek pisanych przez teoretycznie poważnych naukowców i wydawanych przez wydawnictwa dobrych uczelni. Niedawno nakładem wyd. naszej wspólnej Alma Mater (czy też Almae Matris) ukazała się książka filologiczna, której autor w bibliografii umieścił artykuł autorstwa niejakiego L. Dangereuses, nie zauważając najwyraźniej w przeglądarce google, że cała fraza "Liaisons Dangereuses" była częścią tytułu artykułu... A to była tylko wisienka na torcie dennego poziomu publikacji. Kiedy zaś inna przedstawicielka tej samej dziedziny napisała z książki miażdżącą recenzję, połowa środowiska (nie tylko autor! profesura!) obraziła się, że tak nie uchodzi.

A tak na marginesie: Anuszko, na jedyniesłusznych napisałam prośbę o kontakt mailowy (na fejsie nie bywam póki co), bo coś bym Ci chciała podesłać. Mój email to [inicjał.nazwisko] na gmailu.

-
Gość: kwik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/20 20:11:56
Nie rozumiem czemu pracownik UW nie ma służbowego maila na uw.edu.pl tylko ma na interii. W dodatku - jak właśnie sprawdziłem - interia daje też mniej banalne adresy, np. adresik.net, pacz.to albo ogarnij.se - w kontekście psychologii kwantowej na pewno lepsze niż interia.eu
-
2017/04/22 00:47:43
@kwik

Nie wiem, jak to działa na UW, ale np. na UJ system pocztowy jest tak beznadziejny, że ja go praktycznie nie używałam...
-
Gość: kwik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/22 15:21:42
@ drakaina - coś tak prozaicznego jak poczta już chyba od dawna wszędzie dobrze działa, nawet w Polsce. Nie zamierzam sugerować, że wspomniany tu autor śmiesznych książek jest jakimś renegatem, chociaż w teorii tak student jak pracownik ma mieć konto na serwerze uczelnianym i regularnie je sprawdzać (wyjaśnienia dla studentów są tu: usosownia.uw.edu.pl/node/389 - link do ostentacyjnie lekceważonego zarządzenia rektora nie działa, jest ono tu: msos.uw.edu.pl/uploads/dokumenty/zarz16.pdf ), to w praktyce pewnie egzekwuje się wyłącznie od studentów. Odrażające.
-
2017/04/22 21:17:52
Serwer pocztowy na UJ działał beznadziejnie, gubił pocztę przychodzącą, nie wysyłał wychodzącej, choć raportował, że wysłał i w ogóle wołał o pomstę do nieba. Od może dwu lat jego działanie bardzo się poprawiło (fizyczna zmiana serwera!), teraz co najwyżej wrzuca bona fide listy do spamu. Ale rzadko, a ze spamu można w końcu listy wygrzebać :-)

Z różnych powodów, także z uwagi na zadawnioną niechęć, wielu pracowników UJ nadal korzysta z zewnętrznych kont mailowych. Nie jesteśmy w końcu Hillary Clinton i tajemnic panstwowych na ogół nie wysyłamy, więc wielkiego zagrożenia nie ma. Ale każdy pracownik UJ *powinien* posiadać adres służbowy imie.nazwisko@uj.edu.pl, a na tym koncie może sobie ustawić automatyczny forward na swój "prawdziwy" adres, jeśli z takowego korzysta.
-
Gość: kwik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/24 09:04:50
Trochę wygląda na to, że jeśli tylko gdzieś coś zaczyna jako tako normalnie działać, to zaraz - żeby podkreślić osiągnięcie - wprowadza się obowiązek korzystania z tego osiągnięcia, oczywiście lekceważony - ale tylko przez tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Czyli nawet osiągnięcie stanu normalnego staje się u nas automatycznie źródłem nowych patologii. Genius locii w całej swojej niebanalnej urodzie.

Drążąc sprawę adresów mailowych studentów i pracowników UW znalazłem w bazie pracowników ( mojekonto.uw.edu.pl ) osobnika podającego zamiast adresu mailowego adres strony. Chyba warto zobaczyć, ale ostrzegam że u osób wrażliwych może wywołać atak epilepsji: tworzydlo.pl Przebiegły ekspert ds. public relations podaje tam swój adres w formie zakamuflowanej.
-
2017/04/24 22:36:46
Re: system pocztowy UJ. Uznał dziś mojego Tatę za persona non grata i poinformował go, że jest podszywającym się oszustem. To by było na tyle ;)
Zmiana statystyk...
We wrześniu 2009:
8165 użytkowników
9536 wizyt
17330 odsłon