Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej
Blog > Komentarze do wpisu

Znów psychologia kwantowa

Książka "Resocjalizacja przez sztukę sakralną w kontekście psychologii kwantowej". Autor jest doktorem habilitowanym, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Już kiedyś pisałam o psychologii kwantowej (wtedy chodziło o pewną habilitację, która dla odmiany nie doszła do skutku). Trzeba będzie stworzyć nową kategorię na blogu.Ja się nie znam na psychologii, więc tylko krótko wspomnę, że Tomasz Witkowski jest psychologiem i autorem kilku książek, w których krytykuje różne nienaukowe trendy w psychologii.

Bardziej znam się na kwantach, bo w końcu jestem fizykiem. Nauka jak dotąd nie wykryła efektów kwantowych w jakkolwiek rozumianej psychologii. Nie wykryła efektów kwantowych w funkcjach fizjologicznych mózgu - są to procesy na tyle makroskopowe, że wystarczy je opisywać klasyczną fizyką. Dlatego mówienie o "psychologii kwantowej" to bełkot.

środa, 19 kwietnia 2017, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Psychoanaliza kwantowa

    Zdjęcie okładki z księgarni Amazon  "In Quantum Psychoanalysis: Essays on Physics, Mind,and Analysis Today Gerald J. Gargiulo seeks to align psychoanaly

  • Medycyna nieliniowa

    "Według teorii dr. M. W. Kutuszowa, jednym z wiodących czynników regulujących w żywej materii jest światło. Fotoaktywność, fotokataliza, polaryzacja, anizotropi

  • Nieudana habilitacja z psychologii kwantowej

    Nasz nieoceniony korespondent, dr hab. Paweł F. Góra z UJ, pisze: J awność postępowań habilitacyjnych, którą przyniosła nowelizacja Ustawy o stopniach naukowyc

Komentarze
2017/04/20 07:31:17
Ciekawe, skąd taki zwrot w zainteresowaniach naukowych Autora. Kwanty, sztuka sakralna... Co jest pozytywne: istnieje ryzyko, że po krytyce ewolucji kolejnym bastionem do zdobycia przez pseudoreligijnych myślicieli będzie fizyka kwantowa. Jak widać jest ona do zaakceptowania.
-
2017/04/20 09:56:12
Nie będę, sugerowany wpisem, pana Tomasza Witkowskiego pastwił się nad dziełem (może ono wybitne jest) przed jego przeczytaniem. Zgadzam się jednak z autorem, że być może "w Polsce dokonano (w głębokiej tajemnicy przed światem) przełomowych odkryć na miarę XXI wieku". Użycie terminu "psychologia kwantowa" sytuuje a priori książkę prof. Rudowskiego w kręgu tych samych rozważań, co rozważania Roberta Antna Wilsona, w jego "Psychologii kwantowej", dziele będącym czymś w rodzaju poradnika dla posiadacza zdezintegrowanej duszy, któremu do jej pełnej integracji potrzebne jest "naukowe" słownictwo z zakresu fizyki bardzo małych cząstek. Książka Wilsona (nie naukowca i nie popularyzatora nauki, a pisarza science fiction, filozofa i okultysty) jest czymś w rodzaju - z humorem podanej - parodii tego, co się na pokaz unaukowia z pomocą "kwantowego splątania umysłu" (termin Penrose'a, autora teorii sugerującej, że umysł ludzki jest sterowany bezpośrednio przez układy w stanie kwantowego splątania, teorii wyśmianej przez naukę). Nie zdziwiłbym się, gdyby praca prof. Rudawskiego została oceniona podobnie jak hipoteza Penrose'a,
-
pfg
2017/04/20 10:17:40
Warto zapoznać się z recenzjami (fragmentami recenzji) tej książki, dostępnymi w odpowiedniej zakładce na przykład tutaj. Recenzentami są szanowani profesorowie socjologii z Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z recenzentów pisze o świadomości kwantowej zewnętrznej i wewnętrznej, drugi wspomina o motywie Ecco Homo. Nie wiem, jakie kompetencje odkrył w sobie profesor socjologii, aby coś pisać o "świadomości kwantowej" (co to w ogóle jest?!), a w tym drugim wypadku to tylko literówka, której nikt nie wychwycił. Ale jaka literówka! Tak więc nie mogłem się powstrzymać...

@anumlik - tylko wyjaśnię, że pojęcie splątania kwantowego jest jak najbardziej naukowe. Mózg, gdyby go opisywać w tym języku, byłby w stanie mieszanym, ale - jak słusznie zauważa anuszka we wpisie głównym - tak bardzo mieszanym, że można go potraktować klasycznie, żadna kwantowość nie jest tu potrzebna.
-
2017/04/20 12:48:42
Może umiejętność wyobrażenia sobie żywomartwego kota w superpozycji to jest psychologia kwantowa?
-
2017/04/20 13:04:19
"Wiara w skuteczną resocjalizację w więzieniach okazała się w większości zwykłą lipą" powiedział Zbigniew Ziobro.

Jeżeli teoretyczne podstawy resocjalizacji mają być oparte na psychologii kwantowej, to może mieć rację.
-
2017/04/20 17:17:06
Trochę offtop, ale nie do końca, odnośnie wydawcy i afiliacji. Przydałoby się jakieś forum, gdzie można by pisać recenzje ze złych książek pisanych przez teoretycznie poważnych naukowców i wydawanych przez wydawnictwa dobrych uczelni. Niedawno nakładem wyd. naszej wspólnej Alma Mater (czy też Almae Matris) ukazała się książka filologiczna, której autor w bibliografii umieścił artykuł autorstwa niejakiego L. Dangereuses, nie zauważając najwyraźniej w przeglądarce google, że cała fraza "Liaisons Dangereuses" była częścią tytułu artykułu... A to była tylko wisienka na torcie dennego poziomu publikacji. Kiedy zaś inna przedstawicielka tej samej dziedziny napisała z książki miażdżącą recenzję, połowa środowiska (nie tylko autor! profesura!) obraziła się, że tak nie uchodzi.

A tak na marginesie: Anuszko, na jedyniesłusznych napisałam prośbę o kontakt mailowy (na fejsie nie bywam póki co), bo coś bym Ci chciała podesłać. Mój email to [inicjał.nazwisko] na gmailu.

-
Gość: kwik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/20 20:11:56
Nie rozumiem czemu pracownik UW nie ma służbowego maila na uw.edu.pl tylko ma na interii. W dodatku - jak właśnie sprawdziłem - interia daje też mniej banalne adresy, np. adresik.net, pacz.to albo ogarnij.se - w kontekście psychologii kwantowej na pewno lepsze niż interia.eu
-
2017/04/22 00:47:43
@kwik

Nie wiem, jak to działa na UW, ale np. na UJ system pocztowy jest tak beznadziejny, że ja go praktycznie nie używałam...
-
Gość: kwik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/22 15:21:42
@ drakaina - coś tak prozaicznego jak poczta już chyba od dawna wszędzie dobrze działa, nawet w Polsce. Nie zamierzam sugerować, że wspomniany tu autor śmiesznych książek jest jakimś renegatem, chociaż w teorii tak student jak pracownik ma mieć konto na serwerze uczelnianym i regularnie je sprawdzać (wyjaśnienia dla studentów są tu: usosownia.uw.edu.pl/node/389 - link do ostentacyjnie lekceważonego zarządzenia rektora nie działa, jest ono tu: msos.uw.edu.pl/uploads/dokumenty/zarz16.pdf ), to w praktyce pewnie egzekwuje się wyłącznie od studentów. Odrażające.
-
2017/04/22 21:17:52
Serwer pocztowy na UJ działał beznadziejnie, gubił pocztę przychodzącą, nie wysyłał wychodzącej, choć raportował, że wysłał i w ogóle wołał o pomstę do nieba. Od może dwu lat jego działanie bardzo się poprawiło (fizyczna zmiana serwera!), teraz co najwyżej wrzuca bona fide listy do spamu. Ale rzadko, a ze spamu można w końcu listy wygrzebać :-)

Z różnych powodów, także z uwagi na zadawnioną niechęć, wielu pracowników UJ nadal korzysta z zewnętrznych kont mailowych. Nie jesteśmy w końcu Hillary Clinton i tajemnic panstwowych na ogół nie wysyłamy, więc wielkiego zagrożenia nie ma. Ale każdy pracownik UJ *powinien* posiadać adres służbowy imie.nazwisko@uj.edu.pl, a na tym koncie może sobie ustawić automatyczny forward na swój "prawdziwy" adres, jeśli z takowego korzysta.
-
Gość: kwik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/24 09:04:50
Trochę wygląda na to, że jeśli tylko gdzieś coś zaczyna jako tako normalnie działać, to zaraz - żeby podkreślić osiągnięcie - wprowadza się obowiązek korzystania z tego osiągnięcia, oczywiście lekceważony - ale tylko przez tych, którzy mogą sobie na to pozwolić. Czyli nawet osiągnięcie stanu normalnego staje się u nas automatycznie źródłem nowych patologii. Genius locii w całej swojej niebanalnej urodzie.

Drążąc sprawę adresów mailowych studentów i pracowników UW znalazłem w bazie pracowników ( mojekonto.uw.edu.pl ) osobnika podającego zamiast adresu mailowego adres strony. Chyba warto zobaczyć, ale ostrzegam że u osób wrażliwych może wywołać atak epilepsji: tworzydlo.pl Przebiegły ekspert ds. public relations podaje tam swój adres w formie zakamuflowanej.
-
2017/04/24 22:36:46
Re: system pocztowy UJ. Uznał dziś mojego Tatę za persona non grata i poinformował go, że jest podszywającym się oszustem. To by było na tyle ;)
-
Gość: robertcb, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/04/30 02:30:58
Muszą istnieć jakieś ukryte procesy w mózgu których nauka nie rozumie.
W końcu nie potrafimy stworzyć interfejsu mózg-komputer by nagrywać sny do postaci filmów, czy zrzucać zapamiętane zdarzenia i obrazy do plików komputerowych.
-
2017/05/10 00:17:29
Tylko że akurat procesy kwantowe nauka dobrze opisuje. Nie wiem skąd to przekonanie że wszystko co kwantowe to jakieś cuda których nauka nie ogarnia.
-
Gość: oleńka, *.kompex.pl
2017/05/11 07:16:08
Mnie to już zaczyna śmieszyć, to "wyjaśnianie" wszystkiego fizyką kwantową... Jeśli ktoś miał cokolwiek na poważnie w życiu do czynienia z fizyką kwantową, ten raczej wie, że nie jest to dziedzina wiedzy, która może cokolwiek człowiekowi wyjaśnić :-) Wręcz przeciwnie ;-) (Dobra, dobra, taki mały żarcik. Ale ma w sobie dużo prawdy:-) No i prawda też, że co za pomysł w ogóle stosować kwantówkę do zjawisk makroskopowych, to przecież przeczy samym założeniom tej teorii...
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2017/05/15 09:34:17
@Oleńka

Nie, nie przeczy. Jak w eksperymencie myślowym z kotem Schroedingera, można sobie wyobrazić wzmocnienie jakiegoś zjawiska w mikroskali o charakterze wybitnie kwantowym do skutków makro. Podobną amplifikację można zresztą uzyskać i w świecie klasycznym: wystarczy pomyśleć o prezydencie USA, który codziennie po przebudzeniu rzuca trzy razy kostką do gry, a gdy po trzykroć wypadnie szóstka, wyda rozkaz do rozpętania wojny jądrowej. Rzecz nie w tym, że kwantowej psychologii nie da się nijak pomyśleć, bo w sumie da się, tylko w tym, że na jej istnienie brak, przynajmniej na razie, jakichkolwiek naukowych przesłanek - to, co obecnie jest stanem naszej wiedzy o działaniu mózgu (i ogólniej: układu nerwowego), nie nadaje się do opisu kwantowego. Tzn. na bardzo upartego nadaje się, bo fizyka klasyczna jest granicznym przypadkiem kwantowej, tylko po co używać niepotrzebnie skomplikowanego języka opisu?

To na proponentach psychologii kwantowej spoczywa ciężar dowodu jej istnienia, a nie na reszcie świata. Swoją drogą, przy obecnej fascynacji nanotechnologią i cyborgizacją nie da się wykluczyć, że za jakiś czas celowo będzie się sprzęgać ludzkie mózgi z jakimiś gadżetami wykorzystującymi splątanie kwantowe (najprostszym przykładem może być hipotetyczne zastosowanie kryptografii kwantowej w komunikacji mózg-mózg, ale wyobraźnia podpowiada tu wiele innych możliwości; tak czy inaczej kondensatu Bosego-Einsteina mózgów raczej nie należy się spodziewać).
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2017/05/15 10:16:00
@Anuszka

A dlaczego wspominasz Tomasza Witkowskiego na końcu notki o Tomaszu Rudowskim? Pytam, bo może moja przeglądarka źle działa albo filtry kawałek wpisu blokują.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2017/05/15 10:53:42
OK, słusznie się domyślałem, adblock mi to uczynił. Już dotarłem do właściwego kształtu notki.
-
2017/05/17 13:23:07
@ Gośćx
Splątanie kwantowe nie bardzo się nadaje do przesyłu informacji. Cząstki splątane wprawdzie wykazują korelację pewnych własności, na przykład spinu, ale to działa dopóki są nieokreślone. Po dokonaniu pomiaru jednej ustala się stan drugiej, a to jaki stan wypadnie na którą jest przypadkowe.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2017/05/17 22:12:49
@zaciekawiony

Tak, ja to (mniej więcej) rozumiem i domyślam się, że poza przewalczeniem "technicznych" kłopotów z dekoherencją przy przesyle informacji potrzebny będzie obok kwantowego także klasyczny kanał przekazu; wiem też, że EPR nie daje, przynajmniej wedle dzisiejszego stanu wiedzy, możliwości przesyłania informacji z prędkością nadświetlną. Ale ja niczego o splątaniu jako podstawowym mechanizmie przesyłu informacji przecież nie pisałem - wspomniałem tylko o kryptografii kwantowej, czyli np. o sposobach wykorzystania zjawisk kwantowych dla zabezpieczenia połączenia przed przechwyceniem treści przekazu przez stronę trzecią. A to przecież nie tylko jest zgodne z teorią, ale i zrealizowane w praktyce (na razie chyba na odległości rzędu dziesiątek czy setek kilometrów).
-
Gość: , *.escom.net.pl
2017/12/27 22:32:36
Podobną publikację (i to dwukrotnie, z dofinansowaniem) wydał Uniwersytet Wrocławski: "Geneza zasad kosmologii kwantowej" autorstwa Zbigniewa Jacyny Onyszkiewicza, 2000r. i bodajże dwatysiące-nasty rok.
GR
-
pfg
2018/09/08 12:17:04
Ja wiem, że odpowiadanie na komentarz sprzed prawie roku może nie mieć sensu, ale dla porządku dodam, że o profesorze Jacynie Onyszkiewiczu już tu na Młodym Fizyku wspominano. Tej jego książki nie znam, ale samo pojęcie kosmologii kwantowej - w przeciwieństwie do psychologii kwantowej - ma, a przynajmniej może mieć, sens.
Zmiana statystyk...
We wrześniu 2009:
8165 użytkowników
9536 wizyt
17330 odsłon