Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej
Blog > Komentarze do wpisu

Beka z postmodernizmu, czyli hipoteza o zniknięciu Majorany

Ettore Majorana był wybitnym włoskim fizykiem-teoretykiem. Specjalizował się w mechanice kwantowej i fizyce cząstek elementarnych. W 1938 roku, w wieku 32 lat, nagle zniknął bez śladu. Jeszcze na studiach mówili mi, że najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Jednak w 2011 pojawiły się dość mocne poszlaki, że uciekł do Ameryki Południowej - znalazło się zdjęcie, na którym widać kogoś bardzo podobnego, oraz świadek, który miał spotkać Majoranę w Wenezueli.

W zeszłym roku niezwykle celebrowany włoski filozof Giorgio Agamben wydał książkę o zniknięciu Majorany. Podał tam własną hipotezę: Zniknięcie słynnego fizyka było eksperymentem z mechaniki kwantowej.

Oto streszczenie opublikowane w Il Manifesto:

In his book, “What is real?” the philosopher Giorgio Agamben proposes a new theory on the disappearance of a famous Italian physicist: that the whole thing was an experiment in quantum physics. (...)

According to Agamben, his disappearance was a kind of philosophical protest against quantum mechanics, the field in which Majorana excelled.

The physicist would have understood the consequences of indeterminism inherent in quantum theory. (...)

According to Agamben, Majorana designed his own death to show that the mental experiment can really be carried out: If he were a quantum particle, between March 25 and 26, 1938, Majorana disappeared and reappeared in different places simultaneously. He was alive and dead at the same time, like Schroedinger’s cat.


poniedziałek, 29 maja 2017, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Psychoanaliza kwantowa

    Zdjęcie okładki z księgarni Amazon  "In Quantum Psychoanalysis: Essays on Physics, Mind,and Analysis Today Gerald J. Gargiulo seeks to align psychoanaly

  • viXra

    viXra to baza publikacji niedocenionych. arXiv jest znaną internetową bazą naukowych preprintów. Niektóre (nie wszystkie) czasopisma naukowe zezwalają naukowco

  • Kwantony

    Przez pewien czas miałam dobrą passę w znajdywaniu ciekawych artykułów w czasopismach z branży chłodniczej ( piramidki , pola torsyjne , mądra woda ). Tym razem

Komentarze
2017/05/29 14:34:59
Nagle poczułam się kwantowo i postmodernistycznie, bo nie tylko byłam dość dawno w Wenezueli z rodzicami, w tym ojcem fizykiem-teoretykiem, ale i z tymiż rodzicami nocowaliśmy dużo mniej dawno akurat w Kiskunfelegyhazie, która pojawiła się na tej samej stronie pod notką o Majoranie... Melduję, że nigdzie Majorany nie zaobserwowaliśmy ;)
-
2017/05/29 19:47:54
To by szło w parze z dziwnym zachowaniem komitetu nadającego nagrodę im. Majorany (www.emfcsc.infn.it/em/ericeprize.html). No bo kto by nadał tę nagrodę pewnemu polskiemu profesorowi który jest na liście?
-
2017/05/31 10:04:55
Z włoską nauką jest coś "nie tak", są tam akceptowalne odkrycia i zachowania, które powinny być ciut surowiej weryfikowane.

Włoski profesor wynalazł metodę leczenia stwardnienia rozsianego poszerzeniem żył, odkryto nadświetlne neutrina, teraz jeszcze to.
-
Gość: k, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/06/03 12:38:03
Proponuję kolejny temat:
www.youtube.com/watch?v=hsEhzZZh78o
-
2017/06/24 18:33:06
A mi smutno, bo już nikt się ze mnie nie śmieje ...
-
2017/06/25 10:13:47
A Anuszka ma taki piękny uśmiech.
-
2017/06/26 09:38:53
-
Gość: prokonsul, *.dynamic.chello.pl
2017/06/29 15:31:18
Polecam tego pana: www.youtube.com/watch?v=ZP9GhVRCscc - HOLOGRAFICZNY WSZECHŚWIAT.

"Przecież ciemność to nie jest pustka, tylko to jest coś. (...) Czym jest absolutna próżnia, zero? Matematyka definiuje zero jako zbiór pusty. Łatwo zauważyć, że suma zbiorów pustych jest również zbiorem pustym. Suma stu zer to jest też zero. Czyli widzimy, że nasza koncepcja zera ROZWIJA SIĘ. Zero to nieskońcozny zbiór sum zbiorów pustych. Ale tę koncepcję można dalej rozwijać. Zero można wyrazić za pomocą dwóch zbiorów przeciwnych, na przykład {1} - {-1} lub {2} - {-2}. Jak widzimy, koncepcja zera dalej nam się rozwija. CZYM JEST WIĘC ZERO? Czy jest nieskończonością? Nie, jest czymś więcej. Dlatego, że nieskończoność wymaga przestrzeni, w której może zaistnieć. Na przykład zero jest PONAD TĄ przestrzenią. Zero tworzy przestrzeń. Zero nie wymaga przestrzeni, ponieważ znajduje się poza przestrzenią. Czym właściwie jest zero? Jest nadprzestrzenią przestrzeni liczbowej. Jeśli tak, to każdy zbiór liczbowy jest ograniczony. Dlaczego? Ponieważ jest podprzestrzenią nadprzestrzeni, czyli zera. Ograniczenie przez nadprzestrzeń przestrzeni liczbowej nie ogranicza liczby ani wielkości jej elementów. Możemy wyobrazić sobie nieskończenie mały albo nieskończenie duży zbiór, ale zawsze każdy z nich jest ograniczony przez zero. W nadprzestrzeni nie obowiązują prawa, zasady obowiązujące w poszczególnych zbiorach. Nadprzestrzeń jest ponad wszelkimi prawami, zasadami. (...) Poszczególne rozwinięcia nadprzestrzeni, naszego punktu widzenia różne zbiory, są tym samym zbiorem, w związku tym podział na zbiory jest iluzoryczny.

(i tak dalej...)
-
Gość: kaj, *.starachowice.vectranet.pl
2017/09/22 14:07:10
Nic nowego...Zawsze tak było, gdy nauką zajmował się filozof.
-
2018/04/04 11:36:42
Nauka i filozofia to nie dobre połączenie, także spodobał mi się ten post choć mam na to swoje własne zdanie.
-
2018/04/04 13:38:45
Uwielbiam tego typu historie, bardzo mnie ekscytują i na pewno będę teraz szukał informacji na ten temat...
-
Gość: Fronesis, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/06/11 08:27:02
Dziękuję za wpis. Jestem filozofem i socjologiem nauki, przez takich ludzi jak Agamben wstyd się do tego przyznać. Agamben to modny mętniak. Nie tylko wtedy kiedy "pożycza" z fizyki bez zrozumienia ale także w obrębie humanistyki.
Zmiana statystyk...
We wrześniu 2009:
8165 użytkowników
9536 wizyt
17330 odsłon