Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej
Blog > Komentarze do wpisu

Beka z postmodernizmu, czyli hipoteza o zniknięciu Majorany

Ettore Majorana był wybitnym włoskim fizykiem-teoretykiem. Specjalizował się w mechanice kwantowej i fizyce cząstek elementarnych. W 1938 roku, w wieku 32 lat, nagle zniknął bez śladu. Jeszcze na studiach mówili mi, że najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Jednak w 2011 pojawiły się dość mocne poszlaki, że uciekł do Ameryki Południowej - znalazło się zdjęcie, na którym widać kogoś bardzo podobnego, oraz świadek, który miał spotkać Majoranę w Wenezueli.

W zeszłym roku niezwykle celebrowany włoski filozof Giorgio Agamben wydał książkę o zniknięciu Majorany. Podał tam własną hipotezę: Zniknięcie słynnego fizyka było eksperymentem z mechaniki kwantowej.

Oto streszczenie opublikowane w Il Manifesto:

In his book, “What is real?” the philosopher Giorgio Agamben proposes a new theory on the disappearance of a famous Italian physicist: that the whole thing was an experiment in quantum physics. (...)

According to Agamben, his disappearance was a kind of philosophical protest against quantum mechanics, the field in which Majorana excelled.

The physicist would have understood the consequences of indeterminism inherent in quantum theory. (...)

According to Agamben, Majorana designed his own death to show that the mental experiment can really be carried out: If he were a quantum particle, between March 25 and 26, 1938, Majorana disappeared and reappeared in different places simultaneously. He was alive and dead at the same time, like Schroedinger’s cat.


poniedziałek, 29 maja 2017, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • viXra

    viXra to baza publikacji niedocenionych. arXiv jest znaną internetową bazą naukowych preprintów. Niektóre (nie wszystkie) czasopisma naukowe zezwalają naukowco

  • Kwantony

    Przez pewien czas miałam dobrą passę w znajdywaniu ciekawych artykułów w czasopismach z branży chłodniczej ( piramidki , pola torsyjne , mądra woda ). Tym razem

  • Mieszkaniec Kiskunfélegyházy podszywa się pod noblistów

    Stały korespondent Młodego Fizyka, dr hab. Paweł F. Góra z Instytutu Fizyki UJ, napisał mi jakiś czas temu: Przyszedł dziś do mnie spam - niejeden, ale ten aku

Komentarze
2017/05/29 14:34:59
Nagle poczułam się kwantowo i postmodernistycznie, bo nie tylko byłam dość dawno w Wenezueli z rodzicami, w tym ojcem fizykiem-teoretykiem, ale i z tymiż rodzicami nocowaliśmy dużo mniej dawno akurat w Kiskunfelegyhazie, która pojawiła się na tej samej stronie pod notką o Majoranie... Melduję, że nigdzie Majorany nie zaobserwowaliśmy ;)
-
2017/05/29 19:47:54
To by szło w parze z dziwnym zachowaniem komitetu nadającego nagrodę im. Majorany (www.emfcsc.infn.it/em/ericeprize.html). No bo kto by nadał tę nagrodę pewnemu polskiemu profesorowi który jest na liście?
-
2017/05/31 10:04:55
Z włoską nauką jest coś "nie tak", są tam akceptowalne odkrycia i zachowania, które powinny być ciut surowiej weryfikowane.

Włoski profesor wynalazł metodę leczenia stwardnienia rozsianego poszerzeniem żył, odkryto nadświetlne neutrina, teraz jeszcze to.
-
Gość: k, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/06/03 12:38:03
Proponuję kolejny temat:
www.youtube.com/watch?v=hsEhzZZh78o
Zmiana statystyk...
We wrześniu 2009:
8165 użytkowników
9536 wizyt
17330 odsłon