środa, 19 listopada 2008
Nasz stały korespondent, dr hab. Paweł F. Góra z UJ, napisał dziś: "Daj to do Młodego, proszęproszęproszęproszę."
Słyszałaś o promieniowaniu elektromagnetycznym zrobionym z metalu?
Gazeta Wyborcza powołuje się na ten serwis: www.textually.org, gdzie jest piękny smaczek: the metal in your mouth interferes with your cell phone's electro-magnetic radiation - which is made of similar material. Próbka liczyła siedem (siedem) osób, grupa kontrolna tyleż, same kobiety (to dane z tekstu, dane z tabeli są inne). Autorzy (9 osób, jeśli dobrze liczę) są z kilku uczelni z Iranu, artykuł opublikowany w piśmie pakistańskim, które nie podaje nawet nazwiska naczelnego redaktora i które - czy kogoś to dziwi? - nie jest na liście filadelfijskiej.
Nie mam nic przeciwko Irańczykom, ale przeciwko histerycznemu dziennikarstwu naukowemu" mam wiele. A, jeszcze drobiazg: IIRC, wbrew temu co pisze GW, metaliczna rtęć *nie* jest toksyczna. Toksyczne są pary rtęci (wdychane) i sole rtęci (połykane). P.S. Tekst był przez krótki czas na stronie głównej gazeta.pl. Potem zniknął. "Może ktoś w redakcji portalu się opamiętał. A może jakiś sponsor postraszył" - pisze Paweł. Pobyt na stronie głównej był krótki, ale wystarczający, za to nominować tekst na pierwsze miejsce w rankingu "dziennikarstwa" "naukowego". A myślałam, że biust Kasi Figury (dotychczasowy laureat) jest nie do pokonania. Skandal, jeżeli portal związany z największą gazetą w Polsce i uważający się za opiniotwórczy robi wielkiego newsa naukowego z publikacji w piśmie nie znajdującej się nawet na liście filadelfijskiej.
piątek, 07 listopada 2008
Jeden znajomy mojego brata podobno sprzedaje liczby do lotto. Wysyłasz drogaśnego smsa, a dostajesz unikalny, gwarantowany i starannie wyselekcjonowany ciąg cyferek. Z okazji ostatniej kumulacji, nasz czytelnik - pan Wojciech Szczęsny - przesłał mi coś podobnego: Co prawda nie dotyczy to fizyki,a raczej rachunku prawdopodobieństwa, ale na Wirtualnej Polsce w dziale Tech, można przeczytać "artykuł" będący raczej reklamą programów do generowania liczb w Lotto. W tekście tym możemy przeczytać takie fragmenty: Polecam cały artykuł. Jest tam więcej kwiatków, np. jakiś bełkot o wykryciu falowego zachowania liczb.
poniedziałek, 03 listopada 2008
Niespodzianka! W najbliższym numerze Tygodnika Powszechnego ukaże się mój artykuł o kilku uroczych nonsensach z Młodego Fizyka. (W internecie we wtorek wieczorem, na papierze - we środę.) Dziękuję wszystkim Czytelnikom za podsyłanie pomysłów! Dzięki Wam Młody Fizyk żyje. Również ten artykuł nie mógłby powstać bez Was.
A oto artykuł (całość w wydaniu papierowym, a w internecie - za tydzień): Doktorat z telepatii
|
Archiwum
Ostatnie wpisy
Zakładki:
Gwiazdy "dziennikarstwa" "naukowego"
Prawdziwi fizycy
Prawdziwi dziennikarze naukowi
Inne nasze projekty
Nasz rosyjski odpowiednik
Czytają nas
Niekoniecznie nonsensy
O mnie
Polecamy
Polecamy bramkę sms
Tagi
We wrześniu 2009: 8165 użytkowników 9536 wizyt 17330 odsłon |