Nonsensy z nauki polskiej i zagranicznej
sobota, 20 stycznia 2007
Gazeta.pl podaje za Guardianem wspaniałą informację:

Gwiazdy chętnie udzielają naukowo brzmiących rad. Madonna mówi o "neutralizacji szkodliwego promieniowania", a Carol Caplin radzi "jak nie blokować systemu limfatycznego", by uniknąć raka piersi. Brytyjscy naukowcy, by odwieść gwiazdy od popełniania podobnych pseudonaukowych gaf, wydali dla nich specjalną broszurę, która tłumaczy, jak rzeczy się mają.

Fantastycznie! Popieralibyśmy tę inicjatywę z całej siły, gdyby nie to, że "sprostowania naukowców" są jeszcze bardziej bezsensowne, niż wypowiedzi gwiazd:

Madonna o odpadach nuklearnych

Twierdzenie: "Jednym z największych obecnych problemów na świecie są odpady nuklearne ... od jakiegoś czasu pracuję z grupą naukowców nad wynalezieniem sposobu neutralizacji szkodliwego promieniowania".

Werdykt: Nick Evans, radiochemik zajmujący się środowiskiem naturalnym na Uniwersytecie Loughborough: - Promieniowania radioaktywnego nie można zneutralizować, można je co najwyżej przenieść w inne miejsce, gdzie ulegnie ono rozkładowi we własnym tempie. Pojawia się ono w różnych formach: niektóre rodzaje promieniowania są w stanie przetrwać miliony lat, inne giną w ciągu kilku minut. Nie istnieją magiczne rozwiązania.

Bzdura ta wynikła oczywiście z bezmyślnego tłumaczenia z angielskiego na polski. Po angielsku "radioactivity" oznacza nie tylko "radioaktywność", ale również "substancję radioaktywną". Dokładniej, jest to chyba nie do końca poprawny językowo skrót myślowy stosowany przez naukowców (porównaj słownik).

A dziennikarzom przydałaby się również odpowiednia broszurka.


09:31, anuszka_ha3.agh.edu.pl , "dziennikarstwo" "naukowe"
Link Komentarze (1) »
czwartek, 11 stycznia 2007
Szybko i bez trudu udało mi się wypożyczyć książkę prof. Zbigniewa Królickiego "Energia kształtów" (wyd. Ravi, 1995). Warto zwrócić uwagę, że w notce o autorze napisano: "Autor (...) zawodowo zajmuje się fizyką niskich temperatur". A więc jakiś związek z fizyką jest!

Proponuję kilka smakowitych fragmentów:

Neoenergia

Oddziaływanie różnych form geometrycznych i kształtów zaczyna interesować również współczesną naukę. W wielu pracowniach bada się i analizuje to oddziaływanie, nadając mu różne nazwy. Coraz częściej używa się jednak pojęcia "neoenergia", wprowadzonego przez amerykańskiego fizyka dr. S.V. Kinga w pracy Neoenergia i formy geometryczne.

Nazwa ta została zaproponowana w celu odróżnienia tej formy oddziaływania od elektryczności, magnetyzmu, światła itp. Czym jest zatem neoenergia?

Według doniesień jej badaczy, neoenergia ma cechy elektryczności, takie jak np.: przepływanie w formie prądu, niektóre właściwości pól magnetycznych, niektóre właściwości światła, jak. np. zdolność odbijania, oraz pewne właściwości ciepła. Jest jednak, z całą pewnością, niezależna od każdej z tych energii.

O promieniowaniu radiestezyjnym:

Promieniowanie to jest emitowane w postaci fali, której długość jest cechą indywidualną. W trakcie badania tego promieniowania stwierdzono, że te nieznane długości fali leżą w zakresie fal widma słonecznego.

(...) Okazało się również, że zakres widma słonecznego jest za wąski dla promieniowania kolorów radiestezyjnych. Dlatego też obok kolorów widma radiesteci posługują się jeszcze ultrafioletem, bielą, podczerwienią i kolorem czarnym. Wprowadzono również pojęcie zieleni negatywnej.

O pewnym interesującym zjawisku:

Rezonans kształtu

(...) Gerald Langham - genetyk i wykładowca botaniki na uniwersytecie Yale w Kaliforni.

(...) Nasiona, pomimo że były dobrze zachowane, kiełkowały słabo, a wyrastające z nich flance również były słabe. Któregoś dnia Langham ku swojemu zdumieniu stwierdził, że procent kiełkujących nasion jest znacznie większy, podobnie jak czas kiełkowania. Zaintrygowany tym faktem, zaczął szukać rozwiązania. Jedynym czynnikiem, który odróżniał nasiona lepiej kiełkujące od pozostałych, był sposób ich przechowywania, tzn. nie w kopertach, ale w butelkach. Langham zaczął eksperymenty, ale tylko w jednym przypadku uzyskał zadowalający rezultat - gdy kształt butelki był zbliżony do nasiona sezamu.

Wyniki swoich eksperymentów skonsultował ze specjalistami od laserów, którzy przyjęli je za coś zupełnie oczywistego. Z ich doświadczeń również wynikało, że podobne kształty wzmacniają się nawzajem.

(...) Langham zaproponował również pewne rozwiązania architektoniczne - by budowanym szpitalom nadawać kształty ludzkiego ciała. Szpitalom specjalistycznym - kształty odpowiednich organów.


Cała ksiażka traktuje głównie o piramidach i wahadełkach. Jest tam również podany niezawodny sposób na zaoszczędzenie nożyków do golenia: nożyk przechowywany pod niewielką piramidką i zwrócony w odpowiednią stronę świata pozostaje ostry 10 razy dłużej!

P.S. Książkę można wypożyczyć tutaj.
11:33, anuszka_ha3.agh.edu.pl , nonsens dla każdego
Link Komentarze (6) »
środa, 10 stycznia 2007
Prof. Zbigniew Królicki jest specjalistą od maszyn chłodniczych i odnawialnych źródeł energii. Nie jesteśmy kompetentni, aby oceniać jego działalność w macierzystej dziedzinie. Nie mamy więc powodów aby nie uważać go - jako kierownika Zakładu Chłodnictwa i Systemów Klimatyzacyjnych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej - za solidnego fachowca w swoim zawodzie.

Profesor Królicki jest jednak również znany jako autor szeregu publikacji na temat radiestezji i psychotroniki. Szczególnie interesujące są jego prace dotyczące energii piramid. Książka "Energia kształtów" traktuje na przykład o następujących zagadnieniach:
 • Wymiana energii między kosmosem a ziemią
 • Specjalne uziemienie dla kobiet
 • Energia pierwotnego bytu
 • Oczyszczanie kanałów telepatycznych
 • Energetyczne oczyszczanie pomieszczeń
 • Czakry
 • Przekazanie życzeń kosmosowi
Profesor prowadzi wykłady nie tylko na Politechnice Wrocławskiej, lecz również w Studium Edukacji Ekologicznej. Wykłada tam między innymi fizykę radiestezji.

Był też głównym organizatorem I Międzynarodowego Sympozjum "Energie Piramid":

Piramidy są jedną z najbardziej fascynujących pozostałości po zamierzchłych cywilizacjach. Nawet w świetle ortodoksyjnej nauki uznawane są za prawdziwy "cud" sztuki budowlanej a dla wielu nowatorskich uczonych są inspiracją do fascynujących badań i refleksji. Celem Sympozjum jest zaprezentowanie dotychczasowego dorobku badań nad piramidami jako bryłami generującymi zjawiska natury fizycznej i chemicznej. Przedstawienie przykładów możliwości wykorzystania energii piramid w poprawianiu stanu zdrowia człowieka, dynamizowaniu wegetacji roślin itp.

Profesor Królicki prowadził tam następujące zajęcia:
 • "Telekineza a urządzenia piramidopodobne" - zajęcia praktyczne uczestników z wirnikiem psychtronicznym

 • Wykład "Energia kształtów, radiestezja a współczesna fizyka".
Jako ciekawostkę podamy, że w programie sympozjum były również:
 • "Relaksacja w piramidzie" - kompleksowa "kąpiel energetyczna" pod piramidą

 • Degustacja produktów żywnościowych poddanych stosownej energetyzacji pod piramidą. Porównywanie ich z takimi samymi nie poddanymi owej procedurze.
Więcej o wszechstronnej osobie profesora można przeczytać tutaj.

18:49, anuszka_ha3.agh.edu.pl , nonsens dla każdego
Link Komentarze (3) »
czwartek, 04 stycznia 2007
Kolega Paweł dostał wczoraj list od pewnego żydowskiego myśliciela, który pragnął podzielić się z nim swoimi refleksjami na temat budowy Wszechświata.

Paweł nie jest pierwszym adresatem tych przemyśleń. Autor wcześniej posłał podobnego emaila pewnemu belgijskiemu astronomowi, który w odpowiedzi nazwał go: not the first, ehm... lateral thinker to email me. Myślenie lateralne, wyjaśnia słownik, to myślenie wolne od ograniczeń i nawyków, uznanych wzorców. Polega na spojrzeniu na zadanie z różnych stron, przełamaniu przeszkód intelektualnych w poszukiwanu rozwiązania...

Oświecony mąż ma na nazwisko, nomen omen, Bar-Zohar czyli Syn Blasku - co dodatkowo przywodzi na myśl sfery wiedzy nie wszystkim śmiertelnikom dostępnej . Światu dał się poznać jako autor praktycznego programu do tworzenia tęczowych animowanych tabelek (cena: 25 $).


------- Treść oryginalnej wiadomości -------
Od: Dan Bar-Zohar
Do: [NASZ INSTYTUT]
Temat: The sun energy source is not nuclear fusion, but magnetic fields from the center of the Galaxy.
Data: Wed, 3 Jan 2007 18:37:41 +0200

Hello,

I would like to share with you my thoughts regarding a fundamental understanding in physics and astronomy. I hope it is close to your area of expertise and be interesting to you. The article below contradicts the usual explanation for the sun energy source as a fusion reactor and suggests that the sun is heated by magnetic fields from the Galactic center.

The article could be downloaded at:
http://www.pixelphase.com/sun/sun.pdf
http://www.tikunim.co.il/sun/sun.pdf
http://www.philica.com/display_article.php?article_id=65

Its title is:
The sun energy source is not nuclear fusion, but magnetic fields from the center of the Galaxy. The sun converts energy to mass and not mass to energy.

Abstract:
The sun energy source thought to be a nuclear fusion reactor inside the sun core. The sun is not heated by fusion reaction but by magnetic fields coming from the galactic center. The nuclear fusion is a by product of the magnetic fields heating. The changing magnetic fields from the galactic center induce electric currents inside the sun that heat the sun. The heat and the high kinetic energy of particles in the sun core, trigger high energy collisions that create the main constituents of matter, electron, proton and neutron. The collisions also fuse or nucleosynthesis heavier elements like deuterium, tritium, helium and lithium. This leads to the fact that the stars and galaxies constantly produce mass and energy. The article will explain the clockworks behinds the galaxies energy production. The galaxy energy and mass production cancel out the Big Bang theory and leads to a steady state cosmological model with large amount of new mass created that expand and accelerate the universe.

To contact me please use the following email:
danbz@isdn.co.il
dan@pixelphase.com
tikunim@tikunim.co.il

Or call me by skype: danbarzohar

Cordially yours,
Dan Bar-Zohar

10:49, anuszka_ha3.agh.edu.pl , nonsens dla konesera
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 grudnia 2006

Zamiast szerokich poszukiwań czasem warto spojrzeć co słychać za miedzą. Otóż Akademia Groteski i Humoru ma w swoich zasobach naukowca, który na codzień jest specjalistą od tąpnięć, górotworu oraz eksploatacji złóż gazu, ale od święta zdobywa się na Myśli Wielkie i Wspaniałe. Posłuchajmy uważnie dr inż. Eugeniusza Bobuli:

Po wyjawieniu przyczyn poznawczych sprzeczności wszystkich pokopernikańskich "teorii", budujących współczesną "naukę", autor w poniższym tekście nie będzie już nawiązywać do jakichkolwiek błędnych formuł ubiegłych tysiącleci, odeśle natomiast czytelnika do jego opublikowanych prac. Przedstawi też własną konstrukcję myślową prowadzącą do deduktywnego opisu uniwersum.

Przypomni również, w końcowej części opracowania, w jaki sposób jego teoria stała się jedynym opisem filozofii materii.

Błędnie wprowadzona przez Galileusza siła bezwładności wypaczyła całe poznanie naukowe okresu pokopernikańskiego, (popitagorejskiego). Dlatego też do dzisiaj skutkiem tego nonsensu są pojawiające się tu i ówdzie koncepcje jakichś silnych, słabych czy piątych oddziaływań.

Autor zamieścił w Acta Mathematica UJ artykuł ukazujący w jaki sposób równania Maxwella są konsekwencją równania bilansu pędu (wtedy równanie to nazywało się jeszcze Eulera). Tok wywodu nie jest istotny tutaj. Natomiast ważne jest co innego. Był kiedyś jakiś tzw. dualizm korpuskularno-falowy. Nieprawda, niczego takiego nie było. Problem niedowiązalności świata falowego (równania Maxwella) do świata cząstek, poznany w doświadczeniach np. przechodzenia małych cząstek przez szczeliny, jest konsekwencją ich fraktalnej budowy, a nie żadnego dualizmu. Autor zakończył funkcjonowanie tamtego mitu.

Autorowi szczerze i z całego serca dziękujemy za zakończenie "mitu o dualizmie korpuskularno-falowym", naprawę całej fizyki od XVI w. do dziś, likwidację oddziaływań silnych i słabych (proponuję też zlikwidować od razu Noblistów za te odkrycia).To naprawdę imponujące osiągnięcia, a wszystko za sprawą jednego artykułu w Acta Matematica UJ!

Coż wielki jest nasz Uniwersytet i jego Dzieła :)

Posłuchajmy dalej bo i postacie na scenie ciekawsze:

Natomiast autor, w przeciwieństwie do Fouriera założył znacznie mniej.

Dla dystrybucyjnego równania dyfuzji, w literaturze nazwanego równaniem Bobuli-Fouriera, pomimo, jak autor dowodzi, małego wkładu do niego Fouriera, gdyż zbiór jego rozwiązań jest miary zero w zbiorze rozwiązań równania autora.

Jakże nam miło, że w końcu nasz Rodak ma swoje równanie!!! Podziwiam jego szczodrośc i skromność, mimo iż wkład Fouriera jest tak żenująco nikły to Autor splendorem się z nim podzielił!! Brawo!!! Brawo!!! Fourier nigdy by na to nie wpadł!

A więc jednak POLAK potrafi!!

Szerszy wgląd w dzielo Geniusza mamy tutaj. Miłej lektury!

 

 

sobota, 23 grudnia 2006
Doczekaliśmy się pozytywnego odzewu od autora bloga zbit fg2002 obscenicznie, opisywanego przez nas tutaj. Cieszymy się wszyscy.

20:28, anuszka_ha3.agh.edu.pl , nonsens dla każdego
Link Komentarze (5) »
Przedstawiamy internetowe czasopismo American Antigravity. Zajmuje się ono rozpowszechnianiem wiadomości o badaniach nad antygrawitacją i innymi zjawiskami anomalnymi.

Jest to organizacja non-profit, utrzymująca się z dobrowolnych datków. Bardzo prosi o wsparcie finansowe, gdyż - jak twierdzi - znajduje się na skraju nędzy i tylko pomoc wiernych czytelników jest w stanie utrzymac ją przy życiu. (Bardzo przypomina to technikę ojca Rydzyka, którego organizacja, jak wiadomo, od kilkunastu już lat ustawicznie znajduje się na skraju bankructwa.) Interesujące, że przy tym wszystkim American Antigravity zajmuje się sprzedażą produktów typu "The Ultimate DVD" o efekcie Hutchisona (zbiór niewyjaśnionych zjawisk lewitacji, antygrawitacji, topienia i żelowania metali w temperaturze pokojowej, etc.), za jedyne $29.99!

Osobowością medialną pisma American Antigravity jest niejaki Tim Ventura, zwany "Linusem Torvaldsem antygrawitacji", niestety jednak wciąż nie doceniony przez NASA.


20:24, anuszka_ha3.agh.edu.pl , nonsens dla każdego
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 grudnia 2006
Polecamy uwadze czytelników blog zbit fg2002 obscenicznie. Autor jest szczery aż do bólu: Tego bloga nie warto czytać ani komentować. Ja też go nie czytam.

Blog zawiera pseudo-rozważania o fizyce:

Teraz wiem więcej. Np. że to nie fizyki galileuszowskie, ale echolokalizacje galileuszowskie. Bo fizyka to jedna. I że każdej echolokalizacji odpowiada jej antyecholokalizacja (z ujemnym K2)

...radośnie przemieszane z obrazkami przedstawiającymi gołe baby. Wśród linków do licznych dzieł autora figuruje między innymi Słownik.
11:23, anuszka_ha3.agh.edu.pl , nonsens dla każdego
Link Komentarze (14) »
Krótkie streszczenie książki "Geneza zasad kosmologii kwantowej" prof. Zbigniewa Jacyny-Onyszkiewicza, fizyka z Poznania:

Zaczyna się od aksjomatu "Bóg jest miłoscią" oraz kilku dość dowolnych definicji "osoby", "miłości" itp. ujętych w formalizm Diraca (!...). Na tym skromnym postumencie autor buduje piramidalną Teorie Wszystkiego, począwszy od wyprowadzenia Trójcy Świętej aż do mechaniki kwantowej oraz termodynamiki. (Zaznaczam - dzieło ma nie więcej niż 200 stron.)

Testowalność teorii? Autor proponuje doświadczenie: Bierzemy sobie jakieś zjawisko kwantowe o znanym rozkładzie prawdopodobieństwa. Umawiamy się z rządem jakiegoś kraju, że w razie powodzenia doświadczenia zakaże on prawnie aborcji. Potem w dużej grupie zanosimy modlitwy do Boga, żeby zmodyfikował wyżej wspomniany rozkład prawdopodobieństwa zjawiska. Przez cały ten czas prowadzimy pomiary.

To ma udowodnić istnienie Boga, czyli uzasadnić główne założenie teorii: Przewidywany wynik ma być taki, że Bóg pod naszym szantażem naciąga mechnikę kwantową, co łatwo będzie można sprawdzić porownując otrzymane wyniki z innymi wcześniej znanymi.

Ale przecież: "Nie bedziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego"...!

Ha, Profesor przewidział i taka ewentualność. Napisał w swej pracy, że ze względu na powyższe przykazanie eksperyment może się nie powieść... :)))

Jeśli zatem doświadczenie się powiedzie, to Bóg istnieje, a jeśli się nie powiedzie, to i tak istnieje.

Nasz Dziennik publikuje niezwykle ciekawy artykuł, w którym prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, fizyk z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu (delegat Polskiego Parlamentu na Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy) udowadnia za pomocą kosmologii kwantowej, że teoria ewolucji jest błędna.

Warto zapoznać się także z innymi przemyśleniami Profesora, w których metodami mechaniki kwantowej udowadnia istnienie Trójcy Świętej. Oto próbka:

Nie przeczy to oczywiście sensowności tworzenia, w ramach trynitologii, modeli Boga w oparciu o Objawienie ewangeliczne, na przykład takich jak w książce [9].

[9]Jacyna-Onyszkiewicz Z., Geneza zasad kosmologii kwantowej, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1999


Jeśli ktoś jest zainteresowany to owe wiekopomne dzieło doktora honoris causa Uniwersytetu w Kaliningradzie jest dostępne (po wsze czasy i dla potomnych również) w Bibliotece Jagiellońskiej :)

A tu inna perelka z dzieł profesorskich:

Definicja 3
Warunkiem koniecznym miłości absolutnej M jest istnienie dwóch duchów wszechwiedzących obdarzonych wolną wolą, pragnących wzajemnie, dobrowolnie i nieustannie istnienia drugiego ducha w celu utworzenia z nim jedności.


Powyższa definicja oddaje w wystarczającym dla dalszych roważań stopniu ludzkie intuicje dotyczące warunków niezbędnych do zaistnienia miłości M odnoszącej się do ducha D[W]. Zgodnie z tą definicją warunkiem koniecznym istnienia miłości, która jest Bogiem jest istnienie przynajmniej dwóch duchów wszechwiedzących D[W] i D˘[W].


Numer Jeden W Poznaniu udostępnia więcej swoich "publikacji naukowych" tutaj :) Głosu Mędrca można posłuchać dzieki niezawodnemu, niezależnemu i Jedynemu Niezakłamanemu przez WSI i agenturę ubecką RADIU. Na Antenie "Metafizyka monotrinitarna uzasadnia formalizm matematyczny teorii kwantow", "Grzech pierworodny mógł zmodyfikowac prawa przyrody" i wiele innych... Beret włóż!!

Ja osobiście wciąż czekam na niezbity kwantowy dowód istnienia Szatana oraz Krasnoludków... Profesorze do dzieła!

A zatem Alleluja i do przodu!

poniedziałek, 18 grudnia 2006
"Metro" - gazeta brukowa wydawana przez Agorę - opublikowała stek kłamstw pod tytułem Geniusz zza krat.

Lista bzdur:
 • "minielektrownia oparta na syntezie termojądrowej (wkrótce będzie zarejestrowana w Urzędzie Patentowym)" w celi więziennej.

 • "odrzutowy napęd fotonowy" w celi więziennej.

 • "Chciałem wynaleźć lek przeciwko AIDS. Początkowo miałem obiecujące wyniki i kilku naukowców zaczęło dopytywać o dalsze losy leku." Obiecujące wyniki w celi więziennej?

 • "Wybitny naukowiec", "profesor" Stefan Janta z Chorzowa, jest w rzeczywistości magistrem. (Patrz google.)

 • "Obecnie zagłębia się w pięciotomowym arcydziele dla ambitnych fizyków Feynmana wykłady z fizyki." - Najpierw stworzył elektrownię termojądrową, a potem zabrał się za wykłady Feynmana. To tak, jakby ktoś najpierw dostał Nobla z literatury, a później zaczął składać "Ala ma kota" z elementarza.

Na ogół będziemy tu raczej obśmiewać niż oburzać się. Ten jednak artykuł wcale mnie nie śmieszy. Uważam, że trzeba rzecz nazwać dosadniej:

1. Gazeta publikuje kłamstwa. Domyślnie przyjmuję, że dorosły człowiek, w dodatku taki, który zawodowo zajmuje się dostarczaniem informacji i jeszcze bierze za to pieniądze - pisze takie kłamstwa świadomie. Jeśli napisał je nieświadomie - tym gorzej dla niego, ale odpowiadać powinien jak za umyślne kłamstwo.

2. Morderca siedzący w więzieniu robi sobie za darmo dobrą opinię. Zapewne
zwolnią go przedterminowo dzięki temu, że było o nim w Metrze i Teleexpressie. Publikowanie kłamstw po to, żeby dogodzić jakiemuś zbrodniarzowi - to skandal i demoralizacja.

18:55, anuszka_ha3.agh.edu.pl , "dziennikarstwo" "naukowe"
Link Komentarze (5) »
Jestem młodym naukowcem. Z pomocą kolegów-fizyków kolekcjonuję nonsensy, publikowane w Polsce i na świecie przez maniaków oraz pseudo-uczonych.

Na podstawie lektury naszej kolekcji można zauważyć, że oprócz:
a) pospolitych maniaków oraz
b) pospolitych pseudo-naukowców,
istnieją też ludzie, którzy są:
c) normalnymi naukowcami w jednej dziedzinie, a maniakami w innej, lub
d) normalnymi naukowcami przez większy okres życia, lecz przeradzającymi się w maniaków u schyłku kariery...
Uzupełnienie: w największych ilościach występują jednak
e) "dziennikarze" "naukowi"
Uzupełnienie 2: w jeszcze większych ilościach występują
f) cyniczni szarlatani, robiący pieniądze kosztem ludzkiej naiwności, a czasem zdrowia i życiaCzytelników prosimy o nadsyłanie swoich propozycji do kolekcji!

Kliknij tu, aby przejść do najnowszych wpisów.
18:26, anuszka_ha3.agh.edu.pl , cel tego bloga
Link Komentarze (60) »
1 ... 6 , 7
 
Zakładki:
Gwiazdy "dziennikarstwa" "naukowego"
Prawdziwi fizycy
Prawdziwi dziennikarze naukowi
Inne nasze projekty
Nasz rosyjski odpowiednik
Czytają nas
Niekoniecznie nonsensy
O mnie
Polecamy
Polecamy bramkę sms
Tagi
Zmiana statystyk...
We wrześniu 2009:
8165 użytkowników
9536 wizyt
17330 odsłon